اخبار,مقالات,یادداشت

نقد و بررسی انیمیشن Under wraps(قسمت اول)

  • ۱۲ تیر, ۱۳۹۵
  • شماره خبر:3643

اهرام مصر همیشه یکی از جذابترین سوژه ها برای فیلمها و انیمیشن ها و بازی های کامپیوتری بوده، کمتر بازی کامپیوتری معروفی را می شناسیم که دست کم یکبار به لوکیشن مصر و اهرام سرنزده باشد.

شاید به خاطر منحصر به فرد و مرموز بودن این محل باشد، شاید هم به خاطر تمدن کهن و اسرار آمیزی که زیر سنگ و خاکش نهفته است.

اما شکی نیست که ترسناک ترین و هیجان انگیز ترین پدیدۀ اهرام، مومیایی ها هستند. مردگانی که ائما و احشایشان را خارج کرده اند و لایۀ ضخیمی از موم رویش کشیده اند. اعتقاد مصریان باستان مبنی بر زنده شدن دوبارۀ این مردگان، ایدۀ اولیه ده ها فیلم ترسناک شده است.

Under Wraps انیمیشنی سه بعدی، کمدی و خانوادگی است که دقیقا در همین فضا اتفاق می افتد و شما را به میان اهرام می برد. داستان با روایتی از مصر باستان شروع می شود. راوی (که کمی بعد معلوم می شود همان شخصیت اصلی داستان است.) در مورد فرعونی عادل و مردم دوست می گوید که به دست مشاور خائنش اغفال می شود و روی به ستمگری می آورد. کمی بعد همان مشاور، مردم را علیه فرعون می شوراند و او را زنده به گور می کند. اما خشم فرعود حتی پس از مرگش هم ادامه می یابد. همسر فرعون برای رهایی و آرامش شوهرش طلسمی می سازد و روی تابوت او می گذارد. طبق افسانه ها اگر کسی حماقت کند و طلسم را از جایش بردارد، دچار خشم و نفرین فرعون مومیایی شده می شود.

اما شخصیت اصلی که نوجوان شر و شیطانی است و مثل اکثر هم سن و سالانش عاشق ماجراجویی و هیجان، نظر دیگری دارد. وقتی که والدینش حاضر نمی شوند او را با خودشان به اعماق تاریک مقبرۀ فرعونِ مومیایی ببرند، تصمیم می گیرد خودش تنهایی به آن مکان ترسناک و مرموز برود. فضولی در هرم اسرار آمیز و دستکاری در طلسم فرعون موجب حادثه ای خطرناک و نفرین شدن خانوادۀ او می شود.

انیمیشن Under Wraps محصول سال ۲۰۱۴ و ساخت کشور آمریکاست. کارگردان آن «گوردون کرام» است و «آلیسون راس و ملیسا راندل» نویسندگی آن را بر عهده داشته اند. این انیمیشن ۴۵ دقیقه ای برای شبکۀ CN یا همان کارتون نتورک تهیه شده و بعدا به همراه انیمیشن دیگری برای فروش در شبکه رسانۀ خانگی در یک پکیج قرار گرفته است. با وجود بودجه ساخت محدود، نتیجۀ کار بد از آب در نیامده. اما شاهکار هم نشده. داستان تا حد زیادی کلیشه ای است. شخصیت اصلی فضول و کنجکاو بر اثر یک اشتباه دردسر درست می کند و پدر و مادرش را گرفتار نفرین مومیایی می کند و مجبور می شود در محدودۀ زمانی مشخص، آنها را نجات دهد. با وجود این داستان آشنا ( مشابهش را بارها دیده ایم.) Under Wraps سعی کرده تا با نمکِ شخصیت هایش، شوخی ها و غافلگیری مخاطبش را پای تماشایی خودش نگه دارد.

اول از همه بهتر است نگاهی به کاراکترهای این انیمیشن بیاندازیم.

UW_stillComp_sq19_sh442_t02

دنی، پسربچۀ دوازده ساله ای است که عاشق ماجراجویی و معابد و مقبره های باستانی است. در عین حال تا حد زیادی حواس پرت و گاهی دست و پا چلفتی است. دنی عاشق شغل پدر و مادرش است و دوست دارد آنها بیشتر به او توجه کنند و او را همراه خودشان به سایتهای باستان شناسی و اعماق معابد ببرند.

النور، خواهر دنی، برعکس دنی او از این کارها متنفر است. النور معتاد به اینترنت است و از اینکه مجبور است به همراه پدر و مادرش به مناطق خارج از دسترس و دورافتاده برود احساس خوشی ندارد. او ترجیح می دهد در جهان مجازی خودش غرق شود و اهمیت چندانی به اتفاقاتی که در محیط اطرافش می افتد نمی دهد.

رابطۀ النور و دنی، مثل خیلی از خواهر و برادر های دیگر، چندان خوب نیست.

پدر و مادر: هردوی آنها دانشمند و باستان شناس هستند. مادر سخت گیر، قانون مدار، علم گرا و منظم است. با فرزندانش مهربان است، اما حرفش یکی و حسابی قاطع است. به خاطر علم گرا بودن به ماورا الطبیعه اعتقادی ندارد؛ به خصوص به واژۀ نفرین حساسیت ویژه ای دارد. پدر، برعکس ماد، مهربان و دل رحم است و با اینکه گاهی از دست شیطنت های دنی و بی توجهی های النور عصبانی می شود، اما دلش نمی آید آنها را تنبیه کند.

دنی جوان ترین شخصیت این انیمیشن، تا حدود زیادی همان نوجوان تخس تیپیک است که در خیلی از انیمیش های دیگر دیده ایم، شاید تنها تفاوت آشکارش همان دست و پا چلفتی بودن و گاه و بیگاهش باشد. با این وجود، در طول انیمیشن هیچ تفاوت بزرگی در شخصیت او ایجاد نمی شود، شاید فقط کمی ترس از ماجراجویی و شیطنت که با توجه به باقی شخصیت ها ، این تغییر پیشرفتی در او به حساب نمی آید. شخصیت دنی را می توان ایستاترین شخصیت این انیمیشن دانست چرا که اولا از آغاز تا انتهای انیمیشن تغییر زیادی نمی کند، دوما اندک تغییرش هم (برخلاف رسم انیمیشن های این گروه سنی ) در جهت تعالی و پیشرفتش نیست. نقطۀ قوت دنی، یکی چهرۀ بامزه و کمی مظلومش است و دیگری صدا پیشۀ خوبش. طراحی صورت دنی با آن نگاه های معصوم و ابلهانه و تعجب های ساده لوحانه اش بارها باعث خندۀ شما می شود. صداپیشۀ دنی هم با وجود سن کم، به خوبی از پس نقشش برآمده و حتی به نمکش افزوده است.

صدای النور هم با چهرۀ عینکی و نِرد گونه اش تناسب خوبی دارد و بازیهای خاص و بی تفاوتی های النور و سپس شلوغ بازی و اشتهایش برای هیجان را خیلی خوب اجرا کرده. سیر تکاملی النور هم در عین جذابیت، حاوی پیام خوبی برای مخاطبین انیمیشن است. بخصوص برای نسل حاضر که در دنیای تبلت ها و گوشی های هوشمند و شبکه های مجازی غرق شده اند، خیلی هایشان مثل النور، دچار اعتیاد سایبری هستند.

نظرات
آخرین اخبار
تبلیغات

همراهان