اسلایدر (اخبار مهم),شاهرود,مقالات

نقد انیمیشن 9 یا عرفان یهود (کابالا)

  • ۱۳ خرداد, ۱۳۹۳
  • شماره خبر:930

13

 

انيميشن كوتاه 9 كه در سال 2005 نامزد اسكار شد وجوايز بسيار ديگري را از آن خود كرد و نام كارگردانش را بر سر زبانها انداخت.كارگرداني كه اين فيلم را به عنوان پايان نامه تحصيليش ساخته و چهار سال و نيم روي آن كار كرده است. 9 يك تريلر “پست آپوكاليپتيك” است. اصطلاح پست آپوكاليپتيك (Post-Apocalyptic ) به فيلمهايي گفته مي شود كه داستان آن بعد از آخر الزمان يا نابودي انسان رخ مي دهد. معمولاً اين فيلمها براي اينكه حس و حال فضاي پست آپوكاليپتيك را به تماشاگر القاء كنند بايداز نظر گرافيكي بسيار قوي بوده و طراحي صحنه آن كاملاً با فضاي فيلم همخواني داشته باشد و “9” از اين نظر در اوج قرار دارد. ديسيپلين و دقت شين آكر در به تصوير كشيدن دنياي “9” با تمام جرئيات آن ستودني ست و بي گمان او بخشي از اين توانايي را مديون تحصيلات آكادميك خود در رشته معماري دانشگاه UCLA است. او براي اينكه صحنه و فضاي فيلم را بخوبي به تصوير بكشد مجموعه اي از عكسهاي شهرهاي نابود شده در اروپا در طول جنگ جهاني دوم را به دقت نگاه كرده و از آنها در فيلم خود استفاده كرده است. ديوارها، خيابانها وكل فضاي شهر حاكي از جنگ خونيني ست كه در آن انسان به دست خود، خود را از بين برده است. حال اين جنگ بين انسانها بوده يا انسان و ماشين، فرق چنداني نمي كند زيرا كه ماشين نيز ساخته دست خود اوست. تختخوابي در خيابان، ماشيني كه تصادف كرده و جزييات ديگر اين متروپوليس ويران شده را به زيبايي نقاشي كرده است.

انیمیشن ۹رامی توان نوعی ضد مسحیت و در کل ضد دین دانست.معتقد است که دین و مذهب ترسو هستند وبا قوانین خشک و تعصب افراطی از پیشرفت بشر جلوگیری می کنند.این که از تعالیم کابالا در این انیمیشن استفاده شده کاملا مشهود است.کابالا معتقد است که عدد ۹عددانسان است و عدد ۱۰عدد خداوند و عدد ۱۱عدد شیطان است.که این موضوع در کتاب شریعت آریستل کرولی به آن اشاره شده است که شیطان خود را عدد ۱۱خطاب می کند و خود رابالاتر از خداوند می داند و جالب اینجاست که کلمه شیطان در قرآن کریم ۱۱بار تکرارشده است.

  تصویر شماره۱: در این بخش از فیلم مشاهده می شود که افراد به دلیل ترس از اتفاقات اطراف خویش در کلیسا (دین و مذهب) جمع شده اند و هیچ تلاشی برای نجات خویش انجام نمی دهند وکسی که بر آنان ریاست می کند یک فرد ترسو و کاملا خشک و متعصب است که ادعا دارد با این روش خویش توانسته جان این گروه را از خطرات مصون دارد.نقش اول این انیمیشن(عدد۹) در تلاش است تا به این افراد بفهماند که برای مبارزه باید از این کلیسا خارج شوند و شجاعت به خرج دهند.در واقع این بخش این موضوع را بیان می کند که برای سعادت باید از دین خارج شد و دین برای پیشرفت دست و پا گیر است.مثلا در صحنه ای از این انیمیشن که بین این اعداد و شخصیت شرور داستان درگیری رخ می دهد،رئیس کیلیسا تا هنگامی که از شنل خود دل نمی کند دچار خطر مرگ است اما به محض اینکه شنل را بازمی کند شخصیت شرور داستان از او جدا شده و رئیس نجات می یابد و چند دقیقه بعد به آتیش کشیده شدن کلیسا به نمایش در می آید.

 تصویر شماره۲ : در این تصویر تک چشم (شیطان) که کاراکتر شماره ۵ است به وضوح مشخص است و درحال دادن لامپی به شماره ۹(انسان) است.در کتاب شریعت آلیستر کرولی شیطان برخداوند بدل می زند و می گوید که من نور هستم.در این صحنه شیطان در حال دادن لامپ (نمادی از نورِ آفرینش) به انسان است.

 تصویر شماره۳ : همان طور که عرض کردم شماره ۹ نماد انسان است و عروسک3 و 4 که نمادی از دو دست چپ و راست هستند در دو سمت شماره ۹(انسان) قرار گرفته اند.در عرفان کابالا نیز عنصر ۳ و ۴ درخت حیات،دست چپ و راست نامیده می شوند.

 تصویر شماره۴ : شماره ۱ که نماد مذهب و تعصب است شماره ۲ را دور از کلیسا و در خطر نگاه داشته و توجهی به او ندارد.از آنجایی که همه می دانند که یهودیان مدام سعی دارند خود را مظلوم و زجر دیده نشان دهند و با توجه به تصویر که کلاه یهودی این کاراکتر نیز به وضوح مشخص است پس می توان نتیجه گرفت که این بخش به خصومت مسیحیت و یهودیت و آزار و اذیتی که توسط مسحیان به یهودیان شده است اشاره دارد.

 جالب اینجاست که در صحنه ای از این انیمیشن شاهد هستیم که شماره ۲ (یهودیت) با جان فشانی خویش،شماره ۹ (انسان)را از مرگ نجات داده و خود می میرد.این موضوع علاوه بر اینکه یهود را مظلوم نمایش می دهد این دین را تنها دین نجات دهنده بشریت می داند.

 تصویر شماره ۵ : این کاراکتر شخصیت شرور داستان را به تصویر می کشد که هم خلق کننده و هم ازبین برنده است.یعنی هم موجوداتی را برای کشتن اعداد خلق می کند و هم با گرفتن روح آنان این اعداد را از بین می برد.

 تصویر شماره ۶: در این تصویر نیز ستاره پنج پر به نمایش در می آید.

انتهای پیام./

به کوشش مرکز هنرهای رقومی واحد شاهرود

نظرات
آخرین اخبار
تبلیغات

همراهان